Коментар журналу

Коментар журналу

Оскільки небагато юридичних компаній чи адвокатських об’єднань, не кажучи вже про самозайнятих адвокатів, можуть дозволити собі ризик-менеджера, важливо вміти самостійно проводити аналіз потенційних ризиків при роботі з клієнтами. При прийнятті рішення щодо укладення договору про надання правової допомоги необхідно проаналізувати:

-  Перспективи справи. В нашій країні настільки різноманітна судова практика, що іноді в ідентичних справах приймаються кардинально протилежні рішення, не можна виключати й корупційну складову (на жаль). Отже, адвокат має проаналізувати не тільки юридичні перспективи, а й максимально з’ясувати можливості іншої сторони щодо впливу на суддів. Програш у справі має бути прогнозованим, оскільки у випадку програшу страждає репутація адвоката або юридичної компанії, що може мати наслідком як втрату потенційних клієнтів, так і фінансові втрати. При укладанні договору з клієнтом важливо вказати, що адвокат (юридична компанія) не несе відповідальності за програш, але гарантує, що зробить все можливе для виграшу. Крім того, доречно включити у договір положення, відповідно до якого клієнт повідомлений про ризики у справі, ознайомлений з судовою практикою в аналогічних справах. Також зараз набирає розповсюдження страхування юридичними компаніями своєї відповідальності перед клієнтом, вважаю, що цим інструментом захисту від ризиків необхідно користуватись.

Особистість клієнта, його психологічна характеристика. Є такі клієнти, які завжди будуть невдоволені, скаржаться на всіх і всюди, при цьому неважливо, чи буде якась провина адвоката. Від такого клієнта краще відмовитись відразу.

-  Можливий вплив на адвоката, пов’язаний з веденням справи, це особливо актуально в резонансних справах, зокрема, політичних. Так, адвоката часто ототожнюють з клієнтом, тому є ризик не тільки негативних публікацій відносно адвоката, а навіть фізичного впливу. Якщо адвокат займає принципову позицію в справі, ті ж правоохоронні органи чи органи прокуратури залюбки не тільки пишуть скарги на адвоката, а й можуть провести обшук, зробити адвокат спільником, почати кримінальне переслідування відносно адвоката. На сьогоднішній день ці випадки не є поодинокими. Хочу відзначити, що багато адвокатів навіть бажає брати участь у резонансних справах, оскільки це дозволяє стати більш відомим адвокатом, та, як наслідок, більш дорогим. Але це вже особистий вибір кожного.

- Платоспроможність клієнта. Часто неможливо визначитись, скільки доведеться витратити часу у справі, отже, часто неможливо вказати фіксовану суму гонорару. Щоб уникнути фінансових ризиків треба працювати на умовах авансування, включати в договори умови щодо відсутності відповідальності за ненадання правової допомоги у випадку ненадходження авансу, обмежувати надання послуг кількістю оплаченого часу, укладати договори з максимальною конкретизацією стадії, в якій надається допомога, укладати договори на короткі строки. Краще в майбутньому укладати додаткові угоди до договору, чим працювати задарма.

Олена Прядко - керівник адвокатського бюро «Олени Прядко», співзасновник та співголова ГО «Жінки за мир», член ААУ