На кого з чоловіків не поширюється заборона виїзду з України у період війни?

На кого з чоловіків не поширюється заборона виїзду з України у період війни?
Згідно з Указом Президента №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022, який затверджений відповідним Законом №7113, мобілізації підлягають всі чоловіки віком від 18-ти до 60-ти років. На них поширюється заборона перетину держкордону України.

Важливо! Вочевидь найбільш численна категорія чоловіків, яких ця заборона не стосується – це чоловіки з громадянством України (посвідкою на постійне/ тимчасове проживання або статусом біженця) у віці до 18-ти років та більше як 60 років. Цій категорії чоловіків перетинати кордон дозволяється без перешкод за паспортом (внутрішнім або закордонним) чи іншим відповідним документом, що ідентифікує особу.

Перелік винятків:
Хто з чоловіків 18-60 років має право виїхати з України під час воєнного стану?
Які документи потрібно надати у ході заходів прикордонного контролю?
 1. Особи з довідкою про непридатність до військової служби з територіального центру комплектації та соціальної підтримки – видається на різних підставах, зокрема, за висновком військово-лікарської комісії.
 2. Особи з посвідченням про відстрочку від призову – видається теж ТЦК та СП (зокрема – за наявності певних захворювань).
 3. Інваліди I та II групи – на підтвердження надаються посвідчення або довідки з ТЦК та СП.
 4. Особи з посвідкою на проживання іноземної держави – на підтвердження має бути печатка в закордонному паспорті про постійний консульський облік.
 5. Батьки 3-х та більше дітей до 18-ти років на утриманні (чоловіки з 2-ма дітьми й вагітною дружиною – коли термін вагітності від 35 тижнів) – батьківство має бути вказане у свідоцтвах про народження, якщо чоловік сплачує аліменти – має надати довідку від виконавчої служби про відсутність заборгованості.
 6. Особи. які самостійно виховують дитину/ дітей до 18-ти років, чи утримують дитину/ дітей до 23-х років з інвалідністю – йдеться виключно про випадки смерті матері дітей або позбавлення батьківства, що підтверджується відповідними документами.
 7. Студенти, слухачі, аспіранти, докторанти іноземних вузів, денної форми навчання – за наявності відповідної довідки.
 8. Усиновителі опікуни та піклувальники дітей до 18-ти років.
 9. Особи, що забезпечують постійний догляд за інвалідом чи іншою особою, яка його потребує, і за відсутності інших осіб, здатних його здійснювати.
 10. Особи, близькі родичі яких загинули чи зникли безвісти в зоні АТО.
 11. Водії, заброньовані для транспортування гуманітарного вантажу й для потреб ЗСУ.
 12. Військовослужбовці у передбачених законом випадках.
Увага! 15 березня Верховною Радою прийнято закон №7140-1, згідно з положенням якого перелік категорій, на які не поширюється заборона перетину кордону, розширюється. Зокрема, до переліку винятків піднесено інвалідів ІІІ групи. Проте, виходячи з актуальної практики Державної Прикордонної Служби, категоріям осіб, які визначені в законі №7140-1, для безперешкодного перетину кордону варто мати при собі довідку про непридатність до військової служби з ТЦК та СП.

Перетин кордону студентами ВНЗ України

Студенти українських вузів, денної форми навчання, не включені до переліку винятків стосовно дії заборони на перетин кордону. Проте на студентів поширюється правило щодо отримання відстрочки від військової служби. Тобто на підставі довідки з навчального закладу у ТЦК та СП можна отримати посвідченням про відстрочку від призову.