Про РРО, ПРРО і інших важливих змінах, що стосуються розрахункових операцій з серпня 2020 року.

Про РРО, ПРРО і інших важливих змінах, що стосуються розрахункових операцій з серпня 2020 року.

У підприємців виникає багато питань, пов'язаних з так званої «реформою РРО».

Спробуємо відповісти на основні з них простою мовою, без цитування норм законів. Але самі закони все ж не зайвим буде назвати, щоб читачі самі могли їх прочитати і скласти власну, відмінну від думки автора, думку. Це Закон України від 20.09.2019 № 128-IX «Про внесення змін до Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та Закон України від 20.09.2019 № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», а також накази Мінфіну від 23.06.2020 р № 317 та від 18.06.2020 р № 306.

Основний з них, хто ж має право не переходити на обов'язкове використання РРО в принципі?

Такими є єдинники 1-ї групи, але і вони з дотриманням двох умов:

Перше - річний оборот такого єдиноподатника не повинен перевищувати одного мільйона гривень;

Друге - не торгувати технічно складними товарами, а також ліками та виробами медичного призначення.

Однак, якщо платник єдиного податку не проводить оплату за готівковий розрахунок або з використанням карток, а працює через виставлення рахунків для інших суб'єктів господарювання чи покупець вносить оплату через банк, то використання РРО та ПРРО не є обов'язковим в принципі (податківці теж так вважають).

Всі інші ФОП 2-4 груп будуть зобов'язані з 01.01.2021 перейти на РРО, а деякі категорії і раніше, незалежно від доходу, але до цього часу можуть жити спокійно (майже спокійно).

Важливо: при торгівлі товарами власного виробництва ПРРО (РРО) все ж не обов'язковий і після настання нового року, але не без винятків, перерахованих ст. 9 закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»). У цій же статті є й інші винятки.

Трохи про ПРРО - програмних реєстраторах розрахункових операцій.

ПРРО можна встановити куди завгодно - в смартфон, комп'ютер або планшет і використовувати його як касовий апарат. ПРРО видаватиме тільки електронні чеки. Програмне забезпечення безкоштовне і доступно на веб-сайті Мінфіну (http://www.minfin.gov.ua).

Увага: використання ПРРО не виключає використання РРО, вибір за підприємцем. Думаю, програмні РРО насамперед будуть використовуватися підприємцями, які продають свої товари та послуги в мережі інтернет.

Щоб це зробити, потрібно зареєструвати програмний РРО. Подавши відповідну заяву (форма № 1-ПРРО), почекати, поки його включать до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій та почати використання. Реалізувати це завдання це можна навіть через електронний кабінет платника податків.

Після потрібно не забути повідомити податкову про сертифікати електронних підписів і / або печаток, які будуть використовуватися для ПРРО, (керуємося при цьому Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557) включаючи дані касирів.

Відповідно, ФОП повинен перебувати на обліку в податковому органі, а також заяву потрібно подавати на господарські одиниці, де буде використовуватися ПРРО.

До речі, електронний розрахунковий документ підприємці теж вже можуть видавати, починаючи з 1 серпня 2020 року. При чому електронний чек, який має абсолютно ті ж реквізити, що і на паперовому носії, зможуть формувати і класичні РРО. Такий чек можна буде відправити покупцеві в будь-який час, наприклад, у вигляді QR-коду.

Важливо! Тепер на всі підакцизні товари в чеках РРО необхідно вказувати код товарної підкатегорії УКТ ЗЕД (раніше це вимога діяла тільки при продажу палива), інакше загрожує чималенький штраф в розмірі 5100 грн. (Ст. 17 Закону про РРО). Крім того, посадових осіб і працівників можуть притягнути до адміністративної відповідальності на підставі ст.1551 КУпАП. Відповідно, необхідно своєчасно перепрограмувати РРО щоб уникнути притягнення до відповідальності.

Про сумне - вже з 1 серпня 2020 року на підприємців почнуть накладати штраф в розмірі штраф в розмірі 10% вартості проданих з порушеннями товарів за перше порушення і штраф в розмірі 50% за кожне наступне порушення вимог Закону про РРО.

Зверніть увагу, що з 1 серпня 2020 року всім ФОП - платників ЄП, які здійснюють діяльність з реалізації ТСПТ, лікарських засобів і виробів медичного призначення, ювелірних виробів, потрібно буде вести запасів, а також надавати перевіряючим з ДПС документи, що підтверджують походження тих товарів, які знаходяться в торговій точці на момент перевірки. І хоч штраф за ст. 20 Закону «Про РРО» і невеликий (510 грн.), Але краще все ж закон дотримуватися.

Пам'ятайте, що щодня необхідно формувати в податкову повідомлення за формою № 3 ПРРО про початок роботи і фіскальний Z-звіт.

Фіскальний звітний чек (Z-звіт) може бути сформований в електронній формі або роздрукованим. Фіскальний звітний чек ПРРО підлягає реєстрації на фіскальному сервері Державної податкової служби. Після передачі в фіскального сервера Z-звіту і отримання підтвердження від фіскального сервера, його зберігання відбувається способом, зручним для суб'єкта господарювання (в паперовому або електронному вигляді).

Якщо буде відсутній інтернет, ПРРО формуватиме розрахункові документи, привласнюючи їм ті номери, які були надані на такий випадок заздалегідь. Таких номерів може бути до 2 тисяч. Після відновлення зв'язку потрібно буде відправляти повідомлення за формою № 4 ПРРО в податкову.

Якщо будуть якісь несправності в роботі ПРРО, то в цей же день необхідно повідомити податківців про це за формою № 2 ПРРО.

Також не можна залишити без уваги зберігання контрольних стрічок. Якщо на звичайному РРО їх потрібно зберігати протягом 3-х років, то на прро до передачі звітів і даних на сервер податкової.

Олена Радтке, адвокат, керівник адвокатського бюро «Олени Прядко», член ради в комітеті з питань верховенства права НААУ.