Як захистити бізнес від зловживань із боку споживачів

Як захистити бізнес від зловживань із боку споживачів

Для захисту прав споживачів не тільки прийнято зазначений закон, але й створений цілий орган, основним завданням якого є саме захист справ споживачів - Державна Служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Про свої права споживачі мають бути проінформовані продавцем, для чого останні зобов’язані мати куточок покупця, наприклад.

Крім того в інтернеті вдосталь інформації про права споживачів та алгоритми дій у випадку порушення цих прав.

Проте деякі споживачі вдаються до зловживань своїми правами, в тому числі, заявляючи вимоги, які виходять за межі Закону, погрожуючи негативними відгуками, подачею скарг не тільки в Держспоживслужбу, але й до правоохоронних органів.

Підприємці ж, не бажаючи негативної репутації, перевірок, проблем з поліцією, йдуть на зустріч таким споживачам, і собі на збиток задовольняють неправомірні вимоги покупців.

Серед найпоширеніших зловживань можна визначити такі:

 Намагання повернення протягом 14 днів з дати придбання товару, що вже був у вжитку;

 Намагання повернути чи обміняти гарантійний товар, який вийшов з ладу з вини споживача;

 Вимоги про повернення грошей за товар без істотних недоліків.

Істотним недоліком, відповідно до п.12 ч. 1 ст. 1 Закону «Про захист прав споживачів» є недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:

а) він взагалі не може бути усунутий;

б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів;

в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.

Це означає, що повернути можливо не любий товар, в якому щось зламалось, але лише в випадку наявності істотного недоліку.

Хоча й тут можуть бізнес чекати сюрпризи, коли суд, не розбираючись у тому, чи є недолік суттєвий, може не тільки розірвати договір, зобов’язати повернути гроші, але й стягнути кругленьку суму коштів у якості відповідальності з продавця, наприклад, як у справі № 756/16320/19.

Наразі навіть існує таке поняття, як хейтерство бренду в соціальних мережах, тобто навмисне, безпідставне псування репутації бренду.

Від проблеми бажання отримати безкоштовно послугу, пред’явивши безпідставні претензії, страждають навіть медики.

Останнім часом з’явився новий вид шантажу з боку споживачів – поданням безпідставних скарг у зв’язку з прийняттям змін до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Чому ж в Україні такий вид шантажу з боку споживачів такий розвинутий?

Відповідь на це питання полягає, на мою думку, в тому, що за розповсюдження недостовірної інформації та псування ділової репутації дуже складно притягнути винну особу до відповідальності.

По-перше, особу необхідно буде ідентифікувати, щоб була можливість вимагати спростування недостовірної інформації. Ідентифікація необхідна, оскільки позов необхідно пред’явити конкретній особі. Але в соцмережах можливо створити сторінку з будь-яким ім’ям, фото, даними, тощо, тобто фейкову сторінку хоча і є дієві механізми встановлення таких осіб. Проте, якщо автор не відомий, а доступ до сайту вільний, то за загальноприйнятою практикою, належним відповідачем буде власник веб-сайту. Але й тут не все однозначно, як приклад, справа №742/628/17, де Верховний Суд в своїй Постанові погодився з висновками суду першої інстанції, та відмовив у задоволені позову, оскільки позивач не зміг довести, що саме відповідач є власником доменного імені сайту, на якому розповсюджувалась недостовірна інформація. 

По-друге, діюче законодавство не дає дієвих механізмів притягнення таких осіб до відповідальності. Чи чули ви, щоб хоча б одного споживача притягли до відповідальності за розповсюдження недостовірної інформації? Навряд чи. Так, є в нас можливість подати позов про захист ділової репутації, навіть моральну шкоду стягнути, але ж скільки потрібно докласти зусиль, щоб дійти до кінця. До того ж всі юристи знають, ще це сама непередбачувана категорія справ.

По-третє, навіть (дуже теоретично)  якщо вдасться і знайти таку особу, примусити спростувати інформацію, отримати відшкодування моральної шкоди, і навіть стягнути збитки, то на це піде дуже багато часу. А поки буде йти процес, репутація бренду буде продовжувати страждати, оскільки такий негативний відгук може прочитати невизначена кількість споживачів, які, зважаючи на такий відгук, можуть відмовитись від придбання товару чи послуги в продавця.

Отже, для захисту бізнесу необхідно змінювати закони та розробляти дієві механізми, які дозволять притягати любителів безпідставно паплюжити ділову репутацію до відповідальності.

Наприклад, у випадку публікації негативного відгуку споживачі можуть зобов’язуватись додати докази існування проблеми з товаром чи послугою, а також, що ці товар чи послуга були придбані у саме цього продавця.

При реєстрації на сайтах та в соцмережах, або при створені доменного імені підтверджувати свою особу. І наразі існує механізм підтвердження особи, який діє в багатьох країнах світу, але не в Україні, через номер телефону. Для цього вкрай необхідно для користування номером укладати контракт, що дасть можливість надалі через запити отримати інформацію про реальне ім’я скаржника. В Україні ж можливе анонімне користування телефонним номером, тому так розповсюджено телефоне шахрайство.

Але що робити сьогодні, на підставі існуючого законодавства?

Можна порекомендувати наступне.

·        Розробити в компанії політику соціальної комунікації, яку розмістити на сайті компанії, в соціальних мережах, тощо.

·        Фіксувати та записувати всі звернення споживачів, як за телефоном, так і коли споживач особисто з’явиться до магазину, сервісного центру, тощо, за допомогою запису голосу та відео з голосом. Звичайно, не забуваючи попередити споживача про такий запис.

·        Для техніки та інших товарів, що мають серійні номери,  мати базу серійних номерів на кожну одиницю товару.

·        Фіксувати, в якому саме стані було отримано товар від споживача, та в якому повернуто.

·        В документі на прийом товару на ремонт передбачити, що на встановлення причин виходу з ладу може потребуватись більше часу, ніж чотирнадцять днів.

·        Оформляти всі документи, що супроводжують продаж товари/послуги відповідно до вимог чинного законодавства.

·        Отримувати при першому ж зверненні від покупця письмову згоду на проведення експертизи товару, не залежно від того, чи буде така експертиза проводитися в майбутньому.

Необхідність отримання такої згоди викликана вимогами ч. 4 ст. 17 Закону «Про захист прав споживачів», відповідно до якої у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов'язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Відсутність такої згоди позбавляє підприємця можливості провести експертизу, і споживачі це знають та використовують не на користь підприємця.

Якщо згода все ж була з якихось причин не отримана, все одно краще мати висновок щодо товару, який у випадку необхідності зможе підтвердити вашу правоту.

Як приклад, рішення в справі № 756/16550/19З, в якій суд відмовив споживачу в задоволені позову, оскільки жодного доказу на спростування відсутності істотного недоліку смартфона Huawei Cairo-U00/51050NCY/Gold (серійний номер: НОМЕР_1) позивачем не надано, а результатами проведеної діагностики смартфона Huawei Cairo-U00/51050NCY/Gold (серійний номер: НОМЕР_1) в авторизованому сервісному центрі Huawei будь-яких недоліків, зокрема істотних, у роботі стільникового телефона позивача не виявлено. Указана обставина підтверджується висновком від 22 травня 2018 року N 3201314/220518, складеним ТОВ "Крок-ТТЦ" (а. с. 49)». Як бачимо, висновок того ж сервісного центру було прийнято судом, як належний доказ відсутності істотних недоліків товару.

Увага! Істотним може вважатись будь-який недолік, на усунення якого потрібно більш як 14 днів (пп. Б п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону «Про захист справ споживачів».

В тій же заяві на обмін і повернення товару можна включити положення про надання такої згоди. Також доцільно включити попередження про те, що у випадку встановлення, що товар був у вжитку, а споживач повернув його як новий, при цьому візуальним оглядом неможливо встановити факт використання товару, споживач буде зобов’язаний забрати цей товар, а повернуті йому гроші знову сплатити.

·        Мати офіційний акаунт, наприклад, на гугл картах, з метою мати можливість поскаржитись на неправдивий коментар щодо товару чи послуги.

·        Фіксувати факт розміщення неправдивого відгуку, який, на думку компанії, порушує її честь, гідність або ділову репутацію.

·        Якщо буде прийняте рішення захищатись в суді, не затягуйте, оскільки в цій категорії справ встановлена спеціальна позовна давність — 1 рік, а строк для звернення до суду обчислюється або з моменту розміщення інформації, або коли особа довідалася чи могла довідатися про це.