Які зміни карантинних заходів чекають на нас при новому локдауні?

Які зміни карантинних заходів чекають на нас при новому локдауні?

Вже другий рік поспіль весь світ існує в умовах пандемії та звичайно пристосовується до нових умов та викликів. Україна не є виключенням, та необхідно відзначити, в деяких аспектах може бути навіть прикладом для інших країн. Наразі напрацьовані механізми дистанційної роботи, є можливість багато питань вирішувати дистанційно, наприклад, здійснювати електронне декларування товарів, або навіть брати участь в судових засіданнях.

Проте всі дуже втомились від обмежень, а бізнес болюче реагує на нові обмеження. Зважаючи, що за порушення карантинних заходів існує дуже чуттєва відповідальність, особливого значення набуває своєчасне вивчення всіх нововведень в цій сфері.

Станом на дату написання цієї статті в Постанову КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (надалі – Постанова №1236) були внесені чергові зміни, і на момент, коли статтю буде вивчати читач, дані, викладені в публікації, вже можуть застаріти, тому прошу звертати увагу як на дату публікації, так і на останні зміни до вказаних у статі нормативних документів.

Повноваження встановлювати, змінювати, або скасовувати карантинні заходи надані Кабінету Міністрів України статтею 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

Перш за все необхідно відзначити, що змінами до п. 1 Постанови дію карантину в Україні було подовжено до 31 грудня 2021 р.

Рівні епідемічної небезпеки залишаються незмінними, а саме зелений, жовтий, помаранчевий та червоний, а ось обмеження під час карантину вже інші.

З найважливіших можна виділити зміни, які встановлюють відсутність багатьох обмежень, навіть при червоному рівні небезпеки, в залежності від наявності вакцинації від COVID-19.

Підтвердженням проходження вакцинації може бути міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат.

Наприклад, при зеленому рівні епідемічної небезпеки можна буде проводити масові заходи без масок, якщо їх учасники:

або вакциновані;

або одужали;

або мають негативний результат тестування, не старше за 72 години.

Україна не єдина країна, хто йде по такому шляху, лише з відмінністю, що в багатьох країнах буде недостатньо наявності тесту, лише особи, що одужали та вакциновані вправі відвідувати більшість публічних заходів та місць.

Відвідування закладів освіти здобувачами освіти, крім закладів дошкільної освіти, учнів спеціальних закладів освіти та 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, буде можлива за наявності жовтого рівня небезпеки, але лише за умови наявності у не менш як 80 відсотків працівників документу, що підтверджує вакцинацію, одужання або за наявності тесту, а при червоному всі мають відвідувачі та працівники мають мати такі документи.

Те ж стосується закладів культури та громадського харчування, спортивних залів та басейнів, але вже всі відвідувачі чи співробітники мають бути протестовані, вакциновані чи одужати від ковід.

Важливо, що одужання особи від зазначеної хвороби має бути підтверджене за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Що стосується регіонів з червоним рівнем епідемічної небезпеки, за окремим рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, може бути дозволено здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним та залізничним транспортом за умови виконання вимог, зазначених вище.

Окремо хочеться відзначити зміни до пп. 3 п. 24 Постанови 1236, згідно до яких фізичним особам - підприємцям та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, вести облік доходів і витрат без використання книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), якщо ведення зазначених книг повинне розпочатися після встановлення карантину, за умови подальшого подання такими особами книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), до яких внесені дані про доходи і витрати, отримані (здійснені) ними, для реєстрації до контролюючих органів протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про відміну карантину.

Крім того особи, які хоч мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, але:

- під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування;

- отримали повний курс вакцинації від COVID-19 (через 14 днів від дати введення останньої дози відповідно до протоколу вакцинації від COVID-19) за відсутності симптомів;

-  перехворіли на COVID-19 (протягом 180 днів від дати забору матеріалів, що дали позитивний результат тестування на COVID-19) за відсутності симптомів, можуть не перебувати на самоізоляції.

Таким чином, можна констатувати, що більшість населення України (наразі по даним МОЗ України менше п’яти мільйонів проживаючих в Україні мають імунітет), все ж таки буде суттєво обмежене в своїх правах навіть при жовтому рівні епідемічної небезпеки, а бізнес знову отримає внаслідок введених обмежень суттєві збитки.

Слід зазначити, законодавством України не передбачається обов’язок загальної вакцинації осіб, проте підзаконні нормативні акти, які суттєво обмежують в правах невакцинованих, часто не залишають вибору, якщо людина не хоче сидіти вдома.

Зважаючи на викладене та на набутий досвід роботи в умовах пандемії, бізнесу бажано заздалегідь готуватись до введення локдауну, зокрема:

-  своєчасно інформувати співробітників про карантинні обмеження;

-  максимально по можливості перевести співробітників на дистанційну роботу;

- організувати на підприємстві безпечні умови праці, в тому числі доставку працівників власним транспортом підприємства на робоче місце, з метою зменшення ризику інфікування;

- контролювати виконання співробітниками протиепідемічних заходів, в тому числі з метою уникнення накладення штрафів;

-  провести роз’яснювальну роботу серед працівників щодо необхідності вакцинації;

-  максимально перейти на цифрову бізнес-модель, в тому числі використовувати електронний документообіг.