Процедура подання апеляції: покрокова інструкція

Процедура подання апеляції: покрокова інструкція

Апеляційне провадження - це другий етап у судовому процесі, який відбувається у випадку, якщо одна сторона (або обидві сторони) незадоволена рішенням (ухвалою) суду першої інстанції.

Починається такий процес із подання апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду.


У межах цієї статті ми розглянемо процедуру подання апеляційної скарги та зупинимося на основних помилках, які роблять учасники справи та які можуть призвести до відмови у відкритті провадження в суді апеляційної інстанції.


Насамперед розберемося щодо кола осіб, які вправі подати скаргу (право апеляційного

оскарження).

Зважаючи на положення ст. 352 Цивільного процесуального кодексу України, скаргу на рішення (ухвалу) суду першої інстанції мають право подати не лише учасники справи (хто є учасниками, зʼясуємо далі), але й інші особи, якщо рішенням суду були вирішені питання стосовно прав, свобод чи інтересів таких осіб.


Тепер щодо учасників справи. Їх склад залежить від виду провадження та визначений ст. 42 ЦПК

України:

  • у позовному провадженні - це позивач і відповідач (сторони), а також треті особи. Треті особи - це учасники цивільного процесу, які залучаються до справи з ініціативи позивача, відповідача чи суду, та поділяються на треті особи, які висувають власні вимоги щодо предмета спору, та на треті особи, які не висувають самостійних вимог щодо предмета спору (ст. 53 ЦПК України);
  • у наказному провадженні - це заявник і боржник;
  • у справах окремого провадження - це заявники та заінтересовані особи.

Наступне питання - чи на будь-яку ухвалу або рішення суду першої інстанції можна подати

І якщо з рішеннями суду все однозначно - на будь-яке рішення, під час винесення якого були допущені порушення, можна подати апеляцію, то з ухвалами суду все непросто.

Частиною 1 ст. 353 ЦПК України визначений перелік ухвал, на які може бути подана скарга окремо від рішення суду.

Це означає, що якщо ухвали, яку ви хочете оскаржити, немає в переліку, то заперечення на неї мають бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.


Процедура подання апеляційної скарги, згідно зі ст. 356 ЦПК України, чітко визначена: вона має бути подана в письмовій формі з відповідними даними про суд, осіб, що подають скаргу, і саму сутність спору.

Усі процесуальні моменти важливі для того, щоб апеляційна скарга була прийнята до розгляду.


Підстави для апеляційного оскарження

Підставами для апеляційного оскарження можуть бути:

  • незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали,
  • неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи,
  • неправильність установлення обставин, які мають значення для справи.

Строки апеляційного оскарження: дисципліна та точність

Метою строків на апеляційне оскарження є дотримання принципу правової визначеності як одного з елементів верховенства права.

Інакше кажучи, якщо рішення прийняте, а в зазначені законом строки не оскаржене, та воно набуває законної сили й підлягає виконанню.


Строки на подання апеляційної скарги чітко визначені в законі (ст. 354 ЦПК України) і становлять 30 днів для оскарження рішення суду та 15 днів - для ухвали. У разі якщо ці строки пропущені, особа має право подати заяву про поновлення строку на підставі поважних причин.


І тут починається найцікавіше - з якого часу відліковують ці строки, а якщо пропущені, то які причини є поважними.

Зазвичай строки починають перебіг із моменту проголошення. Але у випадках, коли:

  • у судовому засіданні проголошена лише вступна й резолютивна частина рішення,
  • справа розглянута без повідомлення учасників справи,

зазначений строк обчислюють із дня складення повного судового рішення.


У вказаних вище випадках строки розраховують із дня вручення (отримання) рішення (ухвали) суду, при цьому важливо зазначити в апеляційній скарзі про те, коли було отримане рішення (ухвала), і просити поновити строк на апеляційне оскарження.


Кодекс дає нам можливість відновити строки подання скарги, якщо вони пропущені з поважних причин, але не визначає, які причини є поважними. Отже, це вже в руках скаржника, навести такі причини та підкріпити їх такими доказами, щоб апеляційний суд визнав їх поважними й поновив.


Особа, зацікавлена в поданні апеляційної скарги, повинна вчиняти всі можливі та залежні від неї дії, використовувати в повному обсязі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.


У випадку електронного судочинства днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.


Важливо! Пропуск строків на апеляційне оскарження є підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження.


Отримуючи скаргу, подану з порушенням строків, апеляційні суди залишають таку скаргу без руху та надають можливість скаржнику виправити цей недолік і подати клопотання про поновлення строків із наданням відповідних доказів.


Увага! Суд відмовляє у відкриті апеляційного провадження, якщо апеляцію подають після спливу одного року з моменту складання повного тексту рішення, незалежно від поважності причин пропуску.


Є лише два винятки:

  • подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній;
  • виникнення обставин непереборної сили.

Куди подати апеляцію?

Скаргу подають безпосередньо до апеляційного суду того округу, де було ухвалене рішення судом першої інстанції (ст. 355 ПК України).


Підготовка й подання апеляційної скарги

Апеляційна скарга - це документ, у якому зазначають вимоги щодо скасування або зміни рішення суду першої інстанції.


Вимоги до апеляційної скарги:

  • апеляційну скаргу подають виключно в письмовій формі,
  • ії зміст має відповідати вимогам ст. 356 ЦПК України,
  • має бути підписана особою, яка її подає, чи уповноваженим представником.

Скаргу подають у декількох копіях із додаванням доказів відповідно до кількості учасників справ.


Наприклад, якщо у справі лише один відповідач і немає третіх осіб, то до суду подають 2 примірники апеляційної скарги з додатками.


Важливо! У разі подання скарги та доданих матеріалів в електронній формі через електронний кабінет до неї додають докази надсилання її копії та копій доданих матеріалів іншим учасникам справи.


У разі подання скарги необхідно сплатити судовий збір. Ставки судового збору встановлені

Законом України "Про судовий збір" (ст. 4). Статтею 2 цього Закону визначені випадки звільнення від сплати судового збору.


Якщо апеляційна скарга подається особою, яка звільнена від сплати судового збору, у ній зазначаються підстави звільнення (ч. 5 ст. 356 ЦПК України).


Є ще багато нюансів щодо процедури подання апеляції, ії змісту, доказів тощо, тому в разі необхідності звертатися зі скаргою краще довірити цю справу професіоналам.