Військові ОВДП. Які переваги придбання військових облігацій

Військові ОВДП. Які переваги придбання військових облігацій
Для залучення коштів на потреби Збройних Сил України та на підтримку економіки в умовах війни уряд прийняв рішення про випуск військових облігацій внутрішньої державної позики (військових ОВДП). Це рішення було закріплене Постановою Кабміну №156 від 25.02.2022 (наразі документ чинний зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабміну №572 від 13.05.2022).

Спробуємо розібратися в актуальних питаннях стосовно військових облігацій. Які умови придбання цих цінних паперів? Чи можна розглядати військові ОВДП як вигідний інструмент інвестування? Кому підійде купівля військових облігацій 2022 року?

Що таке військові облігації?

За визначенням на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України, йдеться про цінні папери в електронному вигляді, різновид ОВДП з цільовим призначенням. Держава залучає грошові кошти на певний визначений період з умовою повернення. Власник облігацій отримує дохід – 10-11% річних відсотків.

Випуск здійснює Мінфін як емітент відповідно до Постанови Кабміну №80 «Про випуск облігацій внутрішніх держ. позик» від 31.01.2001. Розміщення ОВДП здійснюється через продаж на аукціоні Нацбанку.

До відома! Цільове призначення військових ОВДП: 1) підтримка обороноздатності армії, зокрема – придбання зброї, спорядження, техніки, провізії та медикаментів; 2) підтримка стабільності економіки країни – безперебійне функціонування державних підприємств та соціальної сфери.

Випуск цільових військових ОВДП здійснюється урядом вдруге. Перший випуск відбувся у квітні 2014-го, та дозволив залучити в економіку 1 млрд грн.

Де можна придбати військові облігації?

Придбати військові ОВДП може будь-яка фізична особа (громадянин України чи нерезидент) та будь-який представник бізнесу (вітчизняне підприємство або іноземний інвестор).

До відома! Станом на 30 травня 2020 військових облігацій продано майже на 90 млрд грн. Даними цінними паперами володіють вже понад 67 тисяч власників. Натомість Мінфін планує залучити через військові облігації інвестиції на суму понад 400 млрд грн.

Купити облігації можна двома шляхами:
  • У первинних дилерів – 11 банків, перелік яких можна знайти за посиланням: https://mof.gov.ua/uk/perelik-pervinnih-dileriv.
  • Через лінцензованих брокерів – банки, інвестиційні компанії та інші фінустанови, перелік яких міститься тут: https://bonds.gov.ua. 
Розглянемо приклади.
Первинний дилер Приватбанк пропонує облігації через додаток Приват 24. Для угоди купівлі потрібно відкрити рахунок для цінних паперів з використанням електронного підпису (ЕЦП/КЕП). Мінімальна сума придбання облігацій має становити від 100 тис грн (100 облігацій) або еквівалент в іноземній валюті.
Ліцензований брокер Монобанк пропонує облігації теж через онлайн-додаток. Процедура максимально проста, та передбачає відкриття рахунку для цінних паперів та безпосередню купівлю облігацій у пару кліків. Купити можна від однієї облігації, тобто мінімум на 1000 грн.

Які умови придбання військових облігацій? 

Важливо! Номінальна вартість однієї облігації складає 1000 грн/ 1000 доларів США/ 1000 євро. Строки інвестування варіюють від 3 місяців до 1,5 року. При цьому чим довший термін інвестування, тим вищі відсотки пропонуються. Облігації можна продати достроково на вторинному ринку (через банки або брокерів).

Що можна сказати про військові ОВДП як інвестиційний інструмент?

Дохідність військових облігацій становить до 11,5% річних. Натомість за прогнозами з офіційних урядових джерел, інфляція на кінець 2022-го року становитиме близько 20%. Отож, купівля облігацій компенсує інфляційні втрати лише частково.

Оцінювати військові ОВДП передусім потрібно не як високодохідний інвестиційний інструмент, а як засіб допомоги державі в час випробувань. Проте якщо кошті зберігаються на рахунку, на який не нараховуються відсотки, або дома в готівці, то придбати облігації – хороший спосіб зменшити інфляційні втрати.

Які переваги придбання військових облігацій?

Насамкінець, виділимо головні аргументи на користь військових облігацій:
  • 100% гарантів від держави щодо відшкодування номінальної вартості та виплати доходу.
  • Спрощений фінмоніторинг (ідентифікація та верифікація) – Нацбанк радить на час воєнного стану не вимагати у покупців облігацій довідку про походження коштів (на суму до 400 тис грн).
  • Не сплачується податок на прибуток й військовий збір.
  • Прибуток від облігацій можна задекларувати – включити до офіційного доходу, щоб надалі не виникало запитань стосовно походження коштів.
  • Облігації можна придбати в доларах США чи євро, погашення та отримання виплати доходів (відсотків) відбувається у цій же іноземній валюті.
  • Прибуток від ОВДП вищий, ніж за депозитами.
  • Під заставу облігацій можна отримати кредит.