Закон «про податок на Google» та «ПДВ для нерезидентів». Що це?

Закон «про податок на Google» та «ПДВ для нерезидентів». Що це?
Вперше про «справедливе» оподаткування електронних послуг нерезидентів заговорили в Україні кілька років тому. Зрештою 3 червня 2021-го прийнятий славнозвісний закон №1525-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно… удосконалення порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам», що набув чинності 2 липня 2021-го крім окремих норм.

Шквал критики та бурхливі обговорення в широких колах громадськості протягом червня-липня 2021-го наклали суб’єктивний відбиток на сприйняття закону. Багато хто так і не розібрався, в чому суть нововведень. Натомість з 1 січня 2022-го законодавчі зміни запрацювали в повному обсязі. На разі варто розставити крапки над «і», щоб більше не блукати лабіринтами чисельних тлумачень та коментарів.

Кого стосується закон?

Нововведення в Податковий кодекс України, а саме нова стаття 208-1, стосується постачальників електронних послуг, що є нерезидентами, та зобов’язує їх сплачувати ПДВ в розмірі 20% у разі надання таких послуг на користь фізичних осіб (В2С) на митній території України.

До відома! Ці законодавчі нововведення лише дуже умовно можна назвати «податком на Google», бо їхня дія поширюється на більшість закордонних ІТ-компаній, які зараз на слуху в інтернет-користувачів всього світу. Окрім Google йдеться про соціальні мережі Facebook, Tik Tok та Instagram, месенджер Viber, постачальників софту Apple, Microsoft та Adobe, міжнародні маркетплейси Amazon, eBay та Etsy, сервіс бронювання готелів Booking, а також Youtube, Netflix, Steam, Disney, GitHub, Slack.

Проте ТОВ «Гугл Україна» (представництво Google) таки входить до переліку з 25 найбільших платників податків в Україні, тому до цього бренду в Україні прикута така прискіплива увага.

Важливо! Встановлений мінімальний поріг для реєстрації іноземних компаній, що надають e-послуги – вимога стосовно сплати ПДВ поширюється на іноземні компанії, чий річний обсяг операцій з надання таких послуг перевищує один мільйон гривень.

Що змінюється для українських споживачів e-послуг від нерезидентів?

Оскільки новий податок – це додаткові витрати, постачальники e-послуг вочевидь будуть їх компенсувати шляхом підвищення цін на такі послуги. З певною ймовірністю деякі іноземні компанії не будуть вдаватися до подорожчання послуг аж на 20%. Кожен великий гравець міжнародного ринку обирає індивідуальну стратегію продажів у різних країнах, спираючись на власні розрахунки та дослідження.

Дехто з інтернет-гігантів з метою утримання лояльності споживачів вдається до маркетингових трюків. Приміром компанія Netflix кілька місяців тому, напередодні запровадження ПДВ, знизила розцінки, щоб потім їх підвищити на початку 2022-го.

Важливо! Для різних категорій споживачів «податок на Google» означатиме різні наслідки:
  • для фізичних осіб (індивідуальних користувачів), що використовують платні хмарні сховища та підписки на контент, купують електронні книги, фільми, ігри, додатки в App Store та Play Market – послуги подорожчають на 20% або на інший відсоток;
  • для юридичних осіб, платників ПДВ (В2В), що купують ліцензійне ПО та оновлення до нього, використовують хмарні технології, оплачують підписки на фахові видання – нічого не зміниться, бо обов’язок зі сплати ПДВ вже покладений на них самих як отримувачів послуг;
  • для ФОП та юридичних осіб, які розміщують таргетовану та контекстну рекламу через рекламні кабінети Google та Facebook – витрати зменшаться, бо раніше при замовленні такої реклами споживачі повинні були сплачувати 20% ПДВ та 20% податку на репатріацію доходів, а відтепер податок на репатріацію доходів сплачувати не потрібно;
  • для ФОП не платників ПДВ, які займаються електронною комерцією на таких майданчиках, як Amazon, eBay та Etsy – витрати зростуть, бо вартість послуг (комісії) на цих маркетплейсах зросте на розмір ПДВ – 20%.
***Примітка: Платники ПДВ на майданчиках Amazon, eBay та Etsy можуть додати дані про свої податкові номери, і уникнути додаткових нарахувань. Оскільки вони платять ПДВ в Україні, на них розповсюджується дія міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткування.

В чому сутність ідеї Google-ПДВ?

Ідеологи податкових нововведень вказують на те, що справедливе оподаткування не може бути простим. Для створення особливого механізму оподаткування операцій з постачання електронних послуг був проаналізований досвід іноземних держав, зокрема – країн Європейського Союзу.

Йдеться насамперед про оподаткування ПДВ e-послуг у країні їхнього споживання. Порядок визначення місця постачання таких послуг в ЄС був змінений ще у 2015 році. До цього місце постачання e-послуг визначалося за державою реєстрації постачальника. Нерідко постачальники реєструвалися в юрисдикціях з низькою ставкою ПДВ. Обкладаючи ПДВ електронні послуги за місцем їхнього споживання, можна суттєво збільшити розмір податкових надходжень до бюджету держави.

Що очікується найближчим часом?

Часу на повномірне запровадження нового податкового режиму відводиться доволі мало. Постачальники e-послуг повинні зареєструватися в ДПС до 31 березня 2022-го. Процедура здійснюється через онлайн-сервіс «ПДВ для нерезидентів» – VAT-office нерезидента постачальника електронних послуг.

До відома! Після 1 січня поточного року подорожчання у зв’язку з введення «податку на Google» вже відбулося:
  • до вартості своїх послуг додали 20% інтернет-рітейлери Amazon та eBay;
  • для рекламодавців у Google, Facebook та Instagram вже суттєво подорожчала контекстна та таргетована реклама;
  • підвищує ціни на застосунки в App Store на 20% техгігант Apple.
Збільшиться також на 20% вартість онлайн-ігор у сервісах Epic Games Store та Steam на ПК/ PlayStation.

У процедурі впровадження Google-ПДВ знаковою є одна деталь. За постачання нерезидентом e-послуг фізичним особам без реєстрації платником ПДВ передбачається штраф в обсязі всього лише 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто йдеться про символічну санкцію. Натомість стимулом до реєстрації мають виступати репутаційні ризики. Ідеологи цього податкового нововведення цілком переконані в їхній дієвості. А от наскільки безболісно зможуть адаптуватися до змін українські споживачі електронних послуг від нерезидентів покаже час.