Стягнення боргу

 

Як стягнути борг? Проблема відома багатьом, коли найкращий друг перестає бути таким, взявши гроші в борг. Не дарма народна мудрість говорить про те, що якщо хочеш втратити друга, дай йому в борг. Добре ще, якщо даючи в борг, кредитор подбав про розписку та договір позики. А якщо під чесне слово?

У випадках неповернення боргу необхідна консультація і подальший супровід процесу стягнення боргу кваліфікованим адвокатом.

Щоб уникнути проблем і настання негативних наслідків, рекомендуємо Вам звернутися до Адвокатського бюро «Олени Прядко» з будь-якими питаннями щодостягнення боргу, оскільки наше бюро має багатий досвід роботи з позитивним результатом для кредитора щодо стягнення боргу на всіх етапах даного процесу. Тому своєчасне звернення до кваліфікованих адвокатів по стягненню боргудозволить Вам отримати вичерпну та достовірну інформацію по ситуації, що склалася:

- порядок, в якому слід проводити стягнення заборгованості;

- достатність і спроможність наявних доказів;

- розрахунок неустойки та пені, інфляційних, 3% річних;

- визначення підсудності і т.д.

Адвокатське бюро «Олени Прядко» пропонує повний спектр правової допомогиадвоката по стягненню боргу, в тому числі:

 

 

  • Консультування з усіх питань, що стосуються боргових зобов'язань;
  • Надання правової допомоги в процесі досудового стягнення боргу;
  • Підготовка претензійного звернення до боржника з вимогою про погашення боргу;
  • Правова оцінка наявних документів, що підтверджують наявність заборгованості;
  • Надання допомоги в зборі всіх необхідних доказів, що підтверджують наявність заборгованості (запити, клопотання, звернення, експертизи);
  • Розрахунок суми пені, неустойки, відсотків за простроченим грошовим зобов'язанням;
  • Розрахунок величини вартості збитків та упущеної вигоди внаслідок прострочення грошового зобов'язання;
  • Визначення підсудності позовної заяви про стягнення боргу;
  • Підготовка позовної заяви;
  • Представництво в суді інтересів кредитора у справах про стягнення боргу за цивільно-правовими договорами;
  • При необхідності, представлення інтересів в судах апеляційної і касаційної інстанцій;
  • Складання заяви про перегляд рішення у Верховному суді України;
  • Представлення інтересів при розгляді справи Верховним судом України;
  • Отримання на руки копії рішення суду з виконавчим документом;
  • Супровід примусового виконання рішення суду у відповідних департаментах Міністерства юстиції України.

 


Прайс на послуги:
Стягнення боргу
Послуга Ціна (грн.)
Консультації по стягненню боргу  від 400,00
Підготовка вимоги до боржника про виплату боргу  від 6 000,00
Підготовка позовної заяви (заперечення на позов) від 15 000,00
Ведення справи в суді першої інстанції  від 60 000,00
Участь в одному судовому засіданні (якщо справа не ведеться в повному обсязі) від 5 000,00
Складання апеляційної скарги (заперечення на апеляційну скаргу)  від 10 000,00
Участь в одному судовому засіданні в суді апеляційної інстанції (якщо справа не ведеться в повному обсязі) від 8 000,00
Ведення справи в суді апеляційної інстанції від 60 000,00
Складання касаційної скарги (заперечення на касаційну скаргу)  від 40 000,00
Ведення справи в суді касаційної інстанції від 70 000,00
Ознайомлення з документами у справі 300,00/стр.
Участь в зборі доказів у справі від 20 000,00

 

Правовідносини, які виникають між кредитором і боржником, врегульовані Цивільним кодексом України.

Так як боржниками можуть бути фізичні та юридичні особи, відносини можуть бути врегульовані не тільки нормами ЦК України, а й ГК України (в разі, якщо відносини виникли між суб'єктами підприємницької діяльності)

Ми ж розглянемо поняття боргу і порядок його стягнення в цивільно-правовому полі, учасником яких виступають фізичні особи (або хоча б одна сторона спору є фізичною особою).

Однією з поширених причин виникнення боргу є невиконання зобов'язань за договором позики. Дані взаємовідносини регулюються положеннями Глави 71 Цивільного кодексу України.

 

Відповідно до ст. 1046 Цивільного кодексу України, договором позики є передача у власність позичальникові певного майна, яке належить позикодавцеві: грошових коштів або речей, визначених родовими ознаками.

У встановленому договором порядку і в строк позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві предмет позики: кошти (в тій же кількості) або речі (в тій же кількості і того ж роду і якості), які їм були отримані. Залежно від складу учасників даних цивільно-правових відносин та суми позики, форма договору може бути як письмовою, так і усною.

 


ВАЖЛИВО! Позичаючи комусь грошову суму, обов'язково заручитися документальним підтвердженням такого факту. Якщо немає часу або можливості на складання повноцінного договору, то розписка в цьому випадку послужить необхідним підтверджуючим документом. Але остання судова практика йде шляхом, що договір має бути обов’язково укладеним.

Підтвердженням отримання позики послужить боргова розписка, складена у вільній формі, але яка дозволяє ідентифікувати боржника, бажано містить паспортні дані позичальника і позикодавця, ідентифікаційний номер, суму позики прописом, валюту, в якій передається позика, термін повернення, дату складання.

Текст боргової розписки бажано повинен бути написаний рукою позичальника, щоб в разі оскарження простіше було провести судову почеркознавчу експертизу. Також бажано отримати від позичальника копію паспорта та ідентифікаційний номер, засвідчені його підписом. Надалі в разі ухилення або відмови позичальника повернути добровільно отримане в борг, така розписка та договір позики можуть стати єдиним шансом на повернення грошей.

Стаття 526 Цивільного кодексу України говорить, що зобов'язання необхідно виконувати належним чином, відповідно до умов договору та вимог закону, а також інших нормативно - правових актів. А в тому випадку, якщо такі умови і вимоги відсутні, то відповідно до звичаїв ділового обороту або іншими звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання підлягає виконанню у встановлений термін. У разі, коли термін виконання не встановлено або визначається моментом пред'явлення вимоги, то кредитор має право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання в будь-який час, а боржник зобов'язаний протягом семи днів з моменту пред'явлення кредитором вимоги, виконати такий обов'язок.

Говорячи простою мовою, якщо в договорі позики не встановлений термін повернення, потрібно написати йому вимогу про виконання зобов'язання по поверненню боргу і не пізніше ніж через сім днів боржник зобов'язаний повернути в борг. Якщо не поверне - зобов'язання порушені і можна домагатися стягнення боргу через суд.

У статті 629 Цивільного кодексу України передбачено обов'язковість виконання договору сторонами.

Аналізуючи норми чинного законодавства, можна прийти до висновку, що боржник позбавлений правової можливості затягувати виконання зобов'язань. Але найчастіше реальна картина виявляється не такою, як описує її законодавець. Повернути запозичені кошти, тобто виконати своє зобов'язання, боржник відмовляється, всіляко ухиляється або просто не в змозі цього зробити через відсутність фінансової можливості.

Але законодавством України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності у разі, якщо у нього немає можливості виконати грошові зобов'язання.

Також не звільняє від відповідальності за порушення зобов'язання і відсутність необхідних коштів у боржника. Відповідальність в таких випадках полягає в застосуванні санкцій відносно боржника, які тягнуть для нього негативні економічні і правові наслідки. Тому, одним з найбільш частих підстав для звернення, як в господарські, так і в загальні суди, є вимога про стягнення боргу.

На перший погляд може скластися помилкова думка, що дана категорія справ відноситься до простої. Адже є кредитор і боржник, є і документальне підтвердження виникнення суми заборгованості. Однак, наявності цієї інформації не завжди достатньо для успішного стягнення боргу. Так як, вникаючи в суть справи, може з'ясуватися той чи інший факт, що утруднює процес стягнення боргу.

 

Наприклад, в підтверджуючому документі містяться помилки, неточності або зовсім він складений невірно, також можливо, що боржник переховується або просто не має коштів на погашення боргу. І це далеко не всі неприємності, з якими може зіткнутися кредитор в ході стягнення боргу.

До того ж, рішення суду про примусове стягнення боргу, винесене на користь кредитора і вступило в законну силу, ще не завершує всього процесу щодо повернення грошових коштів. Адже якщо боржник в добровільному порядку не погодитися виконувати зобов'язання по поверненню боргу, таке рішення дасть позитивний результат тільки після проведення примусового виконання.

Для того, щоб грошові кошти нарешті таки повернулися кредитору, слід провести ряд процедур по встановленню майнового стану боржника, пошуку і арешту належного йому майна, реалізації такого майна за допомогою торгів, тощо.

Залишились питання? Телефонуйте!

+380674846442 Viber +380952943232 Whatsapp, Telegram

Пишіть: main@lawfirm-pryadko.com