
На законодавчому рівні, а також урядом було сформовано пакет рішень на підтримку бізнесу. Виділено найбільш важливі серед них:
- Не застосовуватиметься жодних штрафів за невикористання чи помилки при використанні касових апаратів та платіжних терміналів (РРО/ ПРРО).
- ФОП 1-ої та 2-ої групи під час воєнного стану й протягом року після його завершення звільняються від сплати ЄСВ. Юридичні особи та ФОП 3-ї групи звільняються від сплати ЄСВ за найманих співробітників, які були призвані до лав ЗСУ чи тероборони. За них ЄСВ буде сплачувати держава.
- Платники податків, які не в змозі виконувати своєчасно зобов’язання стосовно сплати податків й подання звітності, звільняється від відповідальності. Виконати ці зобов’язання слід не пізніше як протягом 3-х місяців з моменту закінчення дії воєнного стану.
Примітка: Питання оподаткування бізнесу й звітності в період дії воєнного стану регулюються законом №2118 «Про внесення змін до Податкового кодексу України…» від 03.03.2022 (набув чинності 07.03.2022). - Податкові зобов’язання зі сплати ПДВ та податковий кредит з 24 лютого декларуються без реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування – по первинних документах (документи РРО, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт чи наданих послуг тощо). ПН/ РК мають бути зареєстровані після закінчення дії воєнного стану.
- Не тягнутиме за собою штрафів неподання до 1 березня декларації платника єдиного податку 1-2 групи та платника податків на загальній системі оподаткування за 2021-й. Натомість єдиний податок не скасовано.
- Вважаються діючими ліцензії без внесення чергового платежу чи попри закінчення терміну дії до скасування воєнного стану на право виробництва й обігу алкогольної продукції та тютюнових виробів, зберігання, гуртової та роздрібної торгівлі пальним. Внести черговий платіж або продовжити термін дії ліцензії слід не пізніше як протягом 30-ти днів з моменту скасування воєнного стану.
- Встановлено мораторій на проведення перевірок контролюючими органами всіх видів: будь-які перевірки, як планові, так і позапланові, зупиняються та не розпочинаються.
- Воєнний стан – це форс-мажор у договірних та інших господарських правовідносинах. Торгово-промислова палата України вже видала відповідний сертифікат, який не потрібно отримувати кожному підприємцю, бо він загальний для всіх.
- Працює програма евакуації підприємств із зони бойових дій. Щоб ініціювати таку евакуацію, слід заповнити відповідну Анкету.
- Не варто забувати також про можливість отримання єПідтримки для ФОП та найманих працівників в розмірі 6500 грн у зонах бойових дій. Підстави для цього: а) діяльність у статусі ФОП 1-4 групи або статус найманого працівника, за якого сплачується ЄСВ; б) перебування у зоні бойових дій – Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Житомирська, Одеська, Волинська, Київська області та м. Київ.
Не входить в пакет рішень з підтримки бізнесу в час війни врегулювання питань трудових відносин роботодавця з найманими працівниками. Натомість в залежності від особливостей бізнесу реальними та вигідними кроками може бути: а) організація дистанційної роботи, включно із залученням працівників, які виїхали за кордон – для цього оформляється відповідний наказ та забезпечується його скріплення електронним підписом працівника (ст. 60-2 КЗпП); б) працівників можна відправити у безстрокову відпустку без збереження зарплати – ст.25 закону №504/96-ВР «Про відпустки» від 15.11.1996.