Обов'язкова вакцинація – наскільки законна?

Обов'язкова вакцинація – наскільки законна?

4 жовтня 2021 року Міністерство охорони здоров'я України видало наказ № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням».


У багатьох людей виникає питання, чи можливе таке в демократичному суспільстві і чи це не є утиском основних конституційних прав і свобод?

Деякі громадяни навіть подали позов до суду про визнання протиправним та недійсним наказу № 2153 від 04.10.2021 року (для довідки, 20.10.2021 року Окружний адміністративний суд м. Києва відмовив у задоволенні заяви про забезпечення позову, в якій позивач просив зупинити дію наказу до винесення рішення суду).

Отже, у наказі 2153 року МОЗ посилається на такі норми:

- ст. 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», згідно з якою Громадяни України зобов'язані піклуватися про своє здоров'я та здоров'я дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян, а також у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення;
- статтю 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», згідно з якою у разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або розповсюдження небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах можуть проводитись обов'язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями.

Дискусійним є положення абзацу 1 ст. 12 "Про захист населення від інфекційних хвороб", в якому зазначено перелік на обов'язкові щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу та є посилання на календар щеплень, затверджений Наказом МОЗ України № 595 від 16.09.201 , у календарі немає COVID-19, тому багато колег схиляються до того, що щеплення від COVID-19 не може бути обов'язковим.

Я особисто не згодна з таким прочитанням статті, оскільки сама побудова та логіка статті говорять про те, що саме за вказаними хворобами створено календар, та інші абзаци цієї статті вказують на можливість обов'язкової вакцинації за епідемічними показаннями.

Крім того, ще рядом норм передбачено, що для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань (читай – будь-яких) можуть вводитися обов'язкові профілактичні щеплення (абз. 2 ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», Ст. 30 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Більше того, у разі відмови від щеплення передбачено можливість не допуску до роботи (абз. 2 ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», абз. 2 ст. 12 «Про захист населення від інфекційних хвороб», ст. 46 Кодексу Законів про працю).

Верховний Суд у своїй Постанові від 10 березня 2021 р. у справі № 331/5291/19 щодо спору про заборону відвідування нещепленою дитиною школи підтримав рішення судів попередніх інстанцій та вказав, що право дитини позивача на освіту у шкільному навчальному закладі було тимчасово обмежене через громадські інтереси, оскільки позивач не дотримувався календаря обов'язкових щеплень і відмовився від щеплення дитини. Можна припустити, що й у разі суди стануть на захист громадських інтересів.

Висновок:Законодавство України дає можливість запроваджувати обов'язкові профілактичні щеплення у разі загрози поширення небезпечної інфекційної хвороби.