
Минулого року українці з острахом обговорювали розширення переліку боргів, через які може накладатися тимчасове обмеження на виїзд громадянина за межі України. Станом на 31 грудня 2021-го в цьому переліку були борги з комунальних послуг, аліментів, кредитів, адміністративних стягнень.
Безпосередньо заборона на перетин кордону за всі борги крім аліментних ініціюється виключно окремим рішенням суду. Тимчасове обмеження на перетин кордону за наявності заборгованості з виплати аліментів накладається постановою державного/ приватного виконавця.
Важливо! З 1 січня 2022-го запроваджена ще одна процедура накладення обмеження на виїзд за межі України – як засобу забезпечення рішення суду у разі подання контролюючим органом позову щодо стягнення податкового боргу. Таке обмеження стосується фізичної особи – керівника (директора) компанії.
Про що саме йдеться?
- з 1-го січня набув чинності закон №1914-IX «Про внесення змін до законодавчих актів стосовно забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021;
- до Кодексу адміністративного судочинства були внесені зміни, згідно з якими на підставі звернень податкових та митних органів здійснюється провадження у справах про встановлення тимчасового обмеження для керівника юр. особи/ іноземного представництва – боржника у праві виїзду за межі країни;
- рішення суду за такими справами підлягає негайному виконанню, а подання апеляційної скарги не перешкоджає виконанню;
- обмеження не застосовуються за наявності зобов’язання держави про повернення бюджетного відшкодування ПДВ;
- згідно з рішенням суду контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня сповіщає прикордонну службу, та розміщує відповідну інформацію в Реєстрі керівників платників податків – боржників.
Увага! Умови звернення контролюючого органу до суду з вимогою про встановлення обмеження на виїзд за кордон наступні:
- несплата боргу протягом 240 календарних днів з дня вручення вимоги;
- сума податкового боргу перевищує один мільйон гривень.
Нагадуємо про те, що самі власники бізнесу – засновники ТОВ – не несуть особистої відповідальності за зобов’язаннями товариства. Тобто санкції за наявності податкового боргу накладаються саме на директора компанії, а не на її власника (власників).