Що робити, якщо батько не дає згоди на виїзд дитини за кордон?

Що робити, якщо батько не дає згоди на виїзд дитини за кордон?

Дуже часто звертаються за допомогою мами, які навіть маючи можливості поїхати з дитиною в подорож, не можуть цього зробити, тому що батько дитини або відмовляється дати нотаріально оформлену заяву з дозволом виїзду дитини за кордон, або шантажують цим маму, аж до вимагання грошей, майна і т.п., або невідомо, де цей тато знаходиться і він роками не з'являється і не цікавиться дитиною.

 

Раніше з цієї ситуації існувало тільки два виходи:

- отримувати рішення суду про виїзд дитини без згоди батька;

- позбавлення батьківських прав.

Однак кожне з цих рішень пов'язане з певними труднощами, в першому випадку потрібно на кожну поїздку отримувати рішення суду, а це місяці судових засідань, в разі позбавлення батьківських прав, якщо тато з’являється навіть через кілька років відсутності і тільки в суді заявляє про те, що він буде виконувати свої батьківські обов'язки, є великий ризик відмови в задоволенні позовних вимог.

Однак в 2018 році було прийнято ряд норм, які полегшують рішення задачі.

По-перше, тепер можна виїхати за кордон при наявності заборгованості по аліментах більше 4 місяців. Для цього необхідно отримати довідку у виконавця. Така довідка видається протягом 10 днів з моменту звернення і дозволяє виїхати з дитиною на один місяць без згоди батька. Про це ми вже писали раніше http://www.lawfirm-pryadko.com/blog/dolzhniki_po_alimentam_beregites

Однак з 28 серпень 2018 року наберуть чинності зміни до Сімейного кодексу, згідно з якими, той з батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновку органів опіки і піклування підтверджено місце проживання дитини, може на строк до одного місяця може виїхати з дитиною без згоди другого з батьків.

Важливо! Ця норма не буде діяти, якщо є перешкода іншого з батьків у здійсненні прав, застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною і про усунення перешкод в побаченні з дитиною.

Звертаємо вашу увагу, що якщо вам відомо місце проживання батька (матері), то ви зобов'язані повідомити його про тимчасове виїзді, із зазначенням мети та терміну перебування, країни, в яку планується виїзд. Для цього потрібно відправити на адресу батька рекомендований лист.

Якщо ж ще є і заборгованість по сплаті аліментів в розмірі понад платежів за 4 місяці, а в окремих випадках - за 3 місяці, то термін перебування за кордоном може бути більше одного місяця.

Таким чином, з'явилася можливість звернутися з позовом з суду з позовом про визначення місця проживання дитини, або за висновком до органів опіки та піклування про підтвердження місце проживання дитини, після чого подорожувати з дитиною вільно.